RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI: Malbork – Gdańsk – Gdynia – Sopot – Gniew (3 dni)

 Koszt wycieczki wynosi 550 zł.

Bardzo prosimy o dokonanie tej wpłaty do 2 lipca 2021 r.

 

I dzień – 1 września 2021

07.00 – wyjazd z Kętrzyna

Ok.10.30 – przyjazd do Malborka: zwiedzanie Zamku Krzyżackiego – największej gotyckiej

twierdzy w Europie, obejmującej ponad 20 ha obwarowań, położonej na prawym brzegu Nogatu, 

  1. 15.00 – przyjazd do Gdańska

– spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie Gdańska: Stare Miasto, Ratusz Staromiejski, Długi Targ, Złota Kamienica, Żuraw, Fontanna Neptuna – morski symbol miasta, gotycka Bazylika NMP, Dwór Artusa, Westerplatte niewielki pasek lądu, utworzony wcale nie tak dawno przez nurt Wisły i morskie prądy, to miejsce o którym słyszał każdy w kontekście wybuchu II wojny światowej. Ma on jednak nieco dłuższą i bardzo ciekawą historię. Znajduje się tu cmentarz poległych w 1939r żołnierzy polskich, ocalała Wartowania nr 1, ruiny koszar i Wartownia nr 3 oraz stojący na usypanym po wojnie kopcu Pomnik Obrońców Westerplatte.

18.00 – zakwaterowanie w Gdańskim Domu Turystycznym w Gdańsku,

Do dyspozycji grupy; ok. 60 miejsc w pokojach wieloosobowych (2-os, 3-os) i  max  4 pok.  czteroosobowe z prywatną łazienką, 30 miejsc w pokojach z łazienka ogólnodostępną  w korytarzu.Wszystkie pokoje są ładne, wyposażone min. w:tv, WiFi, czajnik, szklanki, lodówkę.

Obiadokolacja

19.00 – czas do dyspozycji wychowawców, możliwość spaceru na starówkę

 

II dzień – 2 września 2021

07.30 – śniadanie

10.00 – zwiedzanie  Muzeum II Wojny Światowej. Powstało w Gdańsku przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta. Muzeum znajduje się w symbolicznej przestrzeni architektonicznej stanowiącej również przestrzeń pamięci — 200 metrów od historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku oraz trzy kilometry drogą wodną od półwyspu Westerplatte, zaatakowanych we wrześniu 1939 r. Muzeum wnowoczesny sposób prezentuje  wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja przedstawia nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Czas wolny.

Zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – jedynego na świecie teatru z otwieranym dachem. Budynek, uznawany za jedno z największych dzieł architektury ostatnich lat, pokryty jest 1 200 000 antracytowych cegieł i ceglanej kostki brukowej, a jego drewniane wnętrze przenosi widzów do czasów Szekspira.Widownia teatru, z trzema poziomami drewnianych galerii otaczających wewnętrzny dziedziniec, może pomieścić do 1150 gości. System ruchomych platform umożliwia dowolne modelowanie sceny i widowni, a otwierany dach – granie przy świetle dziennym, jak w renesansie.

Program zwiedzania –  60 MINUT

  • makieta Szkoły Fechtunku – historia teatru
    •             serce teatru – Sala główna
    •             galerie – charakterystyczne cechy teatru elżbietańskiego
    •             przejście po ścieżce spacerowej na murze otaczającym teatr
    •             zewnętrzne dziedzińce

Zwiedzanie Muzeum Narodowego – Oddział Sztuki Dawnej, w którym znajduje się tryptyk „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Obraz jest jednym z najwybitniejszych i najlepiej zachowanych przykładów malarstwa niderlandzkiego na świecie. Do dzisiaj zachwyca świetlistością czystych, wyszukanych barw i bogactwem złożonych treści. Do sławy arcydzieła przyczyniła się zarówno jego ranga artystyczna, jak i burzliwe dzieje, które na wieki związały obraz z Gdańskiem.

 

18.30 – obiadokolacja

19.00 – czas do dyspozycji wychowawców, możliwość spaceru na starówkę

Nocleg

 

III dzień – 3 września 2021

07.30 – śniadanie

Ok. 09.30 – przyjazd do Gdyni, spacer Skwerem Kościuszki. Na samym Skwerze Kościuszki znajdują się też liczne pomniki np.: Marynarza Polskiego 1939-1945, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Żołnierzy AK, pod którym w ważniejsze uroczystości państwowe składane są kwiaty.

– zwiedzanie Portu, „Dar Pomorza”

12.00 – przyjazd do Sopotu, wstęp na molo. Molo to jeden z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowych, wizytówka kurortu. Składa się 2 części: drewnianej i lądowej. Część drewniana (czyli spacerowa) obejmuje, oprócz głównego pomostu (511,5 m z czego 458 m wchodzi głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich oraz jachtów. Stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie. Czas wolny.

14.30 – przyjazd do Gniewu, obiad

15.30 – zwiedzanie Zamku w Gniewie, trasa zwiedzania: izba tortur, kaplica zamkowa, krużganki obronne, sala II wojny światowej. Izba tortur zlokalizowana w piwnicach Zamku Gniewskiego jest wystawą dawnych narzędzi tortur i technik katowskich. Znajdują się tu takie machiny jak: Gilotyna, Knebel, Fotel Czarownic, Zgniatacz kciuków, Trzewik Malezyjski, Madejowe łoże, Maska hańby, Kołyska Judasza, Zgniatacz głowy.

Ok. 22.00 – powrót do Kętrzyna

 

Świadczenia:2 noclegi ze śniadaniem i obiadokolacją, obiad ostatniego dnia wycieczki, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Zamek w Malborku, Muzeum II Wojny Światowej, Teatr Szekspirowski, Muzeum Narodowe w Gdańsku, molo w Sopocie, Dar Pomorza w Gdyni, Zamek Gniewski,   opieka pilota, ubezpieczenie NNW, usługi przewodnickie ( grupa zostanie podzielona na II podgrupy ) , zestaw audioguide, , dojazd pilota.